Nebudeme prehnane pozitívni, keď budeme tvrdiť, že dnes je radosť lepiť keramické dlažby či obklady. Máme totiž na výber všetko, čo na lepenie potrebujeme, v porovnaní s časmi minulými. Fachmani i domáci majstri vyšších vekových kategórií možno zaspomínajú, koľko druhov lepidiel bolo na výber v minulom storočí. Poďme si zopakovať hlavné zásady a súvislosti výberu vhodného lepidla.
Kritériá výberu
Tak, ako je dôležité podľa kľúčových vlastností a parametrov vybrať konkrétny druh dlažby a obkladu, podobne dôležité je vyberať aj lepidlá na ich lepenie. Do úvahy prichádza viacero kritérií, podľa ktorých lepiace zmesi rozdeľujeme a aj vyberáme. Podľa zloženia rozdeľujeme lepidlá na cementové – C, disperzné – D a dvojzložkové – R. Budeme sa venovať cementovým lepidlám, ktoré sú prevládajúcim štandardom.
1. Prídržnosť
Norma určuje minimálnu hodnotu prídržnosti cementových lepidiel na 0,5 N/mm2. Tieto lepiace zmesi majú označenie C1. Lepidlá tejto triedy sú určené najmä na lepenie obkladov a dlažieb menších či štandardných rozmerov, s vyššou nasiakavosťou. Pre lepidlá triedy C2 určuje norma minimálnu hodnotu prídržnosti na 1,0 N/mm2. Sú vhodné na väčšie formáty s nižšou nasiakavosťou.
2. Vlastnosti dôležité pre spracovanie lepidla
Norma určuje aj klasifikáciu lepidiel podľa parametrov spracovania:
- T – lepiace zmesi so zníženým sklzom sú vhodné na obkladanie vertikálnych a šikmých plôch väčšími a ťažšími obkladacími prvkami
- E – lepiace malty s predĺženou dobou otvorenia, teda časom po natiahnutí lepidla, počas ktorého je možné nalepiť obkladový prvok bez zníženia prídržnosti, ideálne na lepenie väčších plôch
- F – rýchlotuhnúce cementové lepiace zmesi určené na rýchle lepenie, napríklad s využitím kvalitného vyrovnávacieho systému, ktorý pomáha urýchliť prácu o 30 – 50 %
3. Flexibilnosť
Dôležitou vlastnosťou definovanou normatívne je odolnosť lepiacej zmesi voči priečnej deformácii – flexibilnosť. Lepidlá triedy S1 a S2 zaručia pružnejší prenos pnutia medzi obkladovým prvkom a podkladom. Flexibilné lepidlá používame pri lepení väčších formátov a v náročných podmienkach, pretože sú odolné aj voči mrazu či vysokým teplotám.
Špecifické veľké formáty
Veľkoformátové obkladové prvky vyžadujú špecifický prístup vyplývajúci z ich nadštandardných rozmerov. K špecifickému pracovnému postupu najmä, čo sa prípravy podkladu a manipulácie s veľkoformátovými dlaždicami týka, patrí aj výber správneho lepidla. Všeobecne platí, že veľké formáty lepíme flexibilnými lepiacimi zmesami.
Čo sa vlastností lepidla týka, malo by mať čo najvyššiu prídržnosť k podkladu v ťahu, čo spĺňajú všetky lepidlá triedy C2. Ak sa chystáte lepiť veľkoformátové obkladové prvky na zvislé či šikmé plochy, potrebujete lepidlo so zníženým sklzom, označené T. Veľké formáty lepíme zásadne metódou floating&buttering, teda nanášaním lepidla zubovou stierkou aj na podklad, aj na dlaždicu tak, aby sa rastre natiahnutého lepidla na podklade a dlaždici nekrižovali.
Náš tip
Platí to vždy a prakticky pri výbere čohokoľvek – ak ste laik a napriek všetkým informáciám stále nemáte istotu konečného definitívneho výberového rozhodnutia: poraďte sa s profesionálmi. Pri výbere obkladu či dlažby rovno konzultujte aj lepidlo, ktoré je na konkrétny obkladací či dlažobný materiál a podmienky vhodné či presnejšie priamo určené.
Výber vhodného lepidla…
… na pokladanie keramickej dlažby či lepenie obkladu je dôležitá súčasť prípravnej fázy práce obkladača či pokladača, profesionála i laika. Dnes je jednoduché nájsť správne lepidlo na konkrétny obkladací prvok vzhľadom na jeho materiálové požiadavky a, samozrejme, prihliadajúc aj na miesto a podmienky aplikácie.