Existuje množstvo obkladov a dlažieb. Tento článok si kladie za úlohu pomôcť vám zorientovať sa medzi nimi a predstaviť aspoň základné rozdiely, aby ste vedeli, na čo sa pri kúpe zamerať a ako vybrať tie najvhodnejšie.
Základné rozdelenie
Obklady a dlažby delíme podľa viacerých kritérií. Treba povedať, že taká široká škála vlastností nie je vôbec zbytočná. Vďaka tomu si dokážeme takmer presne vybrať podľa našich preferencií, účelu a vhodnosti.
1. Podľa materiálu
Vedieť, z čoho sú obklady a dlažby vyrobené, vám pomôže rozhodnúť sa, kam a do akých priestorov ich umiestniť.
-
Keramika
Patrí medzi najväčšiu klasiku medzi obkladovými materiálmi. Obklady z nej sú vhodné do všetkých priestorov. Sú pevné a odolné proti vlhkosti, ale aj proti poškriabaniu. S keramikou v interiéri pokazíte iba máločo.
-
Gres
Ide o rodinu keramických dlažieb a obkladov. Od bežných obkladov z keramiky sa líšia použitými surovinami, spracovaním aj vyššou teplotou vypaľovania.
Sú odolnejšie proti vlhkosti aj mechanickému poškodeniu. Navyše sú mrazuvzdorné. Ak sa teda rozhodnete pre gres, nepokazíte nič ani v exteriéri.
Vedeli ste, že…
…výhodou (a zároveň aj nevýhodou) keramických aj gresových obkladov a dlažieb je ich rozmanitosť? Množstvo dekorov, farieb, tvarov a veľkostí vás pri výbere dokáže naozaj zabaviť a pripraviť vás o niekoľko hodín vášho drahocenného času.
-
Prírodný kameň
Prírodné kamene sa ťažia a spracovávajú veľmi podobne. Majú relatívne vyššiu hmotnosť ako iné obklady, môžu byť krehké a lámavé. To sťažuje ich položenie a manipuláciu s nimi. Na zjednodušenie práce preto využite systém leveling od LEVELYS.
-
Mramor
Vzniká premenou z iného druhu kameňa, konkrétne z vápenca. Je mäkký, porézny a nasiakavý. Využitie nájde tam, kde sa od neho neočakáva prílišné zaťaženie vonkajšími vplyvmi, teda najmä v interiéri.
-
Žula
Je to hornina, ktorá vzniká hlboko v zemi. Vďaka procesu ohrevu a následného pomalého ochladzovania získava žula svoju mimoriadnu tvrdosť. Tvorí ju najmä kremeň a živec.
Keďže je odolná, nájde využitie v exteriéri a vo verejných priestoroch, ako sú terasy, haly a obchodné centrá.
-
Travertín
Má najbližšie k vápencu a vzniká vyzrážaním zo sladkovodných minerálnych prameňov. Ťaží sa predovšetkým v krasových oblastiach.
Je to univerzálny kameň, vydrží zmeny vysokých a nízkych teplôt a je mrazuvzdorný. Využíva sa tak v interiéri, ako aj v exteriéri.
Zaujímavosť
O vysokej kvalite a odolnosti travertínu svedčia aj stavby, ktoré boli vyrobené z tohto materiálu. Ide napríklad o Koloseum, Baziliku du Sacré-Coeur a Mohylu M. R. Štefánika.
-
Sklenené obklady
Využívajú sa predovšetkým ako dekoratívne prvky v kuchyniach a kúpeľniach. Ich nevýhodou je, že sa ľahko zašpinia, keďže na nich vidno všetky odtlačky prstov. Na druhej strane sa však jednoducho čistia.
-
Drevené obklady a dlažby
Disponujú prirodzeným vzhľadom, ktorý vytvára teplý a útulný domov. Sú vhodné takmer výlučne do interiéru, ale i tu sa o ne musíte neustále a poctivo starať.
2. Podľa povrchovej úpravy
Povrchová úprava slúži na zlepšenie (zmenu, úpravu) vzhľadu, odolnosti, prípadne aj kvality samotného produktu.
-
Lesklé a leštené
Majú elegantný a čistý vzhľad, rozjasňujú miestnosti a vytvárajú ilúziu väčšieho a širšieho priestoru. Keď sú mokré, sú však šmykľavé. Preto sú vhodnejšie skôr na steny a do miestností s menšou vlhkosťou.
-
Matné
Pôsobia upokojujúco, harmonicky a decentne. Matný, drsnejší povrch je bezpečnejší v priestoroch ako sú kúpeľne a kuchyne.
-
Štruktúrované
Reliéfne povrchy sú vhodnejšie skôr na vonkajšie využitie, najmä tam, kde je dôležitá protišmyková ochrana. Sú dizajnové a štýlové. Nevýhodou je ťažšia údržba.
3. Podľa miesta použitia
Ide najmä o to, či potrebujete obložiť vonkajší alebo vnútorný priestor.
-
Interiérové
-
V kuchyniach, kúpeľniach a miestnostiach, ktoré sú exponované z hľadiska vody, vlhkosti a teda protišmykovosti a odolnosti proti plesniam.
-
V obývacích priestorov, kde oceníte skôr estetiku, pohodu a príjemný pocit pri bývaní.
-
Exteriérové
Obklady a dlažby s vyššou triedou protišmykovosti, odolné proti striedaniu teplôt, vlhkosti, mrazu, slnečnému žiareniu a všeobecne proti poveternostným vplyvom.
Záver
Toto je skutočne iba základné rozdelenie, od ktorého sa viete odraziť. V reálnom živote však budete musieť robiť kompromisy. Obklady a dlažby skombinujte podľa vášho estetického cítenia, farebných kombinácií a zohľadnite všetky funkčné aj praktické detaily.