Keramické obkladové prvky sú v komerčných a obytných stavbách využívané aj pre svoju bezproblémovú údržbu. Nie sú však úplne bezúdržbové, taký materiál neexistuje. Aby keramické dlažby vydržali čo najdlhšie ako nové a nestrácali svoje vlastnosti v behu času, treba sa o ne starať. Jednoducho, účinne a pravidelne. Tu sú praktické rady, ako udržiavať keramické podlahy v domácnosti.
Od babičiek
Všetci vieme, čím naše prastaré mamy a babičky čistili doma čokoľvek:
- vodou
- octom
- sódou
- citrónom
- popolom
- pieskom
- handrou a poriadnou kefou.
Ekologicky, lacno a efektívne.
Popol ako jemné abrazívum na mechanické čistenie, piesok na odolnejšiu špinu a materiály, ktoré niečo vydržia. Ostatné ako funkčné domáce chemické čistiace prostriedky.
Od gazdiniek
Ak urobíme kurzorickú rešerš z diskusií na maminkových a gazdinkových weboch, nájdeme mnohé rady. Niektoré uletené, iné čisto praktické. Vyhráva bežný saponát, ale aj potravinárska kyselina citrónová. Bežne sa používa ocot v rôznych roztokových pomeroch, ale napríklad aj tablety na čistenie zubných protéz. Všetko ako lacné náhrady komerčných čistiacich prostriedkov.
Viete…
… čo je univerzálny, zdravotne nezávadný, ekologický čistiaci prostriedok, vhodný aj na keramické povrchy? Hydrogénuhličitan sodný, klasická sóda bikarbóna. Dokonca funguje ako odstraňovač zvieracích pachov, napríklad aj z rybárskeho výstroja.
Americky
Generácia 50+ najmä v zemích českých určite vie, kto to bol Erazim Kohák. Známy ekologický filozof českého pôvodu, ktorý sa presadil aj v zahraničí. Keď sa po emigrácii prebíjal v Amerike, privyrábal si v autoservise. A tam nie že čistili, ale dávali dolu lak a hrdzu zo starých áut – viete čím? Kolou, pozlievanou do kýbľov z pohárov v bufáči vedľa servisu.
Do kýbľov s odstátou kolou namočili staré uteráky, dali ich na noc na karosériu a do rána bolo auto čisté. Túto čistiacu metódu ale na vašu keramickú podlahu neskúšajte, nemuselo by to dopadnúť dobre. Kolové nápoje okrem cukru a oxidu uhličitého obsahujú kyseliny, bežne používané aj ako aktívne zložky čistiacich prostriedkov. Nesmú však pôsobiť dlho.
Profesionálne
Každý predajca keramickej dlažby a keramického obkladového materiálu musí vedieť poradiť. Nielen to, aký materiál treba vybrať, ale aj to, ako a čím ho čistiť tak, aby ste ho vyčistili, ale nepoškodili. Tu sú hlavné zásady údržby keramických podláh v bytoch a domoch:
- keramika sa dá čistiť pomerne ľahko
- bežné znečistenie umývajte pravidelne roztokom saponátu v teplej vode
- keramický materiál je háklivý na agresívne mechanické aj chemické čistenie
- na silné znečistenie aplikujte neabrazívny čistiaci prostriedok, vhodný na sanitárnu keramiku
- nepoužívajte prostriedky na báze mydla, zanechajú na dlažbe mikrofilm a šmuhy
- prostriedky s obsahom kyselín môžu poškodiť povrch a narušiť škáry
- vyhnite sa čistiacim prostriedkom obsahujúcim alkohol
- špeciálnu pozornosť venujte škáram a kútom, kde sa usadzuje najviac nečistôt
- na rôzne druhy silného znečistenia existujú špeciálne čistiace prostriedky
- hĺbkové čistenie povrchov dlhodobo nečistených podláh prenechajte odborníkom
- po hĺbkovom čistení neglazovanej dlažby je nutná impregnácia – tiež odborná.
Náš tip
Ak sa rozhodnete keramickú dlažbu impregnovať, neexperimentujte. Platí to aj pre lakovanie, leštenie alebo odstraňovanie škvŕn a nečistôt, s ktorými si neviete rady. Obráťte sa na profesionálov.
Starostlivosť o keramickú podlahu…
… nie je v podstate žiadna veda. Len treba presne vedieť, akú podlahu doma máte. A podľa materiálu vybrať ten správny, funkčný čistiaci prostriedok a metódu. Keramické dlažby a aj obklady sú obľúbené pre mnohé vlastnosti, aj jednoduchú údržbu a čistenie. Sú ale háklivé na abrazívne čistiace prostriedky a na kyseliny i zásady vo vysokých koncentráciách. Aj pre čistenie a údržbu keramických podláh platí: všetko s mierou, ale pravidelne.