Jednou z najpoužívanejších povrchových úprav anhydritových podláh je pokladanie dlažby. Ako zvládnuť celý proces bez problémov a budúcich prípadných komplikácií? Povieme si o tom v našom článku. Rovnako sa dozviete užitočné informácie ohľadom výberu a prípravy lepidla.
Čo je anhydrit?
Anhydritový liaty poter je moderný materiál, ktorý pozostáva zo zmesi síranu vápenatého, kameniva, vody a účinných plastifikačných prísad. Používa sa ako vyrovnávací, tak aj podkladový poter pre interiéry v novostavbách a pri kompletných rekonštrukciách budov.
Avšak anhydritové potery nie sú príliš vhodné pre exteriéry a priestory s trvalou vlhkosťou.
Okrem prijateľnej ceny patrí medzi najväčšie pozitíva anhydritu aj skutočnosť, že má samonivelizačné vlastnosti. Významne sa tým skracuje čas potrebný na výstavbu, pričom sa zároveň znižuje aj zaťaženie stavieb.
Pozitívne vlastnosti oceníte aj pri práci s týmto materiálom. Anhydritový liaty poter sa totiž ľahko spracováva, rýchlo sa vysušuje a vyznačuje sa takmer nulovým zmršťovaním. Uvedené súvisí so skutočnosťou, že pri liatí poteru vzniká vysokohomogénna zmes, ktorá neobsahuje vzduchové póry.
Príprava anhydritovej podlahy a proces lepenia dlažby
Samotný proces kladenia dlažby na anhydritovú podlahu sa zakladá na rovnakom princípe, ako je tomu v prípade akéhokoľvek savého povrchu. Špecifickým problémom, ktorému treba venovať zvýšenú pozornosť, je najmä zvyšková vlhkosť.
Anhydritové potery sa totiž zbavujú zvyškovej vlhkosti na požadované hodnoty v priemere až trojnásobne dlhšie, ako je tomu u klasických betónových poterov.
Príprava anhydritovej podlahy
Príprava pre lepenie dlažby na anhydrit pozostáva z nasledovných krokov:
- Kontrola zvyškovej vlhkosti – je potrebné ju zmerať v celej vrstve poteru. Zvyšková vlhkosť u vyhrievaných anhydritových poterov by nemala presiahnuť 0,3 % cm. U nevyhrievaných anhydritových poterov by nemala presiahnuť 0,5 % cm.
- Povrchová úprava – dôležité je najmä vybrúsiť naplavené spojivo. Následne treba posúdiť rovinatosť podlahy napríklad pomocou hliníkovej laty dĺžky 2 m a viac. Rovinatosť nesmie prekročiť ± 2 mm na 2 m dĺžky.
- Penetrácia – pri anhydrite je vždy potrebné aplikovať penetračný náter, pretože ide o veľmi savý podklad. Zvyčajne sa riedi vodou v pomere 1:3, pričom ideálne je ho aplikovať v dvoch vrstvách. Druhú vrstvu treba naniesť až do zaschnutého prvého náteru.
Voľba lepidla
V súvislosti s výberom vhodného lepidla pre lepenie dlažby na anhydrit sa používajú dva typy:
- Anhydritové – proces pokladania dlažby zjednodušujú a urýchľujú. Obľúbené sú napríklad značky Schönox alebo Sopro.
- Cementové – je nutné dodržať presný technologický postup tak, ako uvádza výrobca. Pozor si dajte najmä na to, aby ste dodržali časový odstup medzi aplikovaním penetračnej vrstvy a lepením dlažby. Používajú sa napríklad značky Schönox Q2, Q4 atď.
Proces lepenia dlažby
Samotný proces kladenia dlažby na anhydritovú podlahu sa v zásade v ničom nelíši od kladenia dlažby, napríklad na bežný betónový povrch. Pri väčších rozmeroch dlaždíc si však dajte pozor, aby ste na dlaždicu naniesli dostatok lepidla (lepenie formou floating and buttering). Po zatvrdnutí lepidla nezabudnite celú plochu zaškárovať škárovacou maltou.
Ak ste v pokladaní dlažby laik alebo si chcete prácu zjednodušiť, v súvislosti s pokládkou dlažby je výhodné použiť náš nový Závitový vyrovnávací systém LEVELYS -Závity a Matice. Dosiahnete ním dokonalú rovinnosť úplne jednoduchým spôsobom – obklad alebo dlažbu zafixuje v správnej polohe, a to od položenia až do zaschnutia lepidla.
TIP
V niektorých prípadoch je najlepšou voľbou vyrovnať podlahu lepidlom.
Pokladanie dlažby na anhydrit…
…nie je nič zložité. U anhydritových podláh je však nutné vo zvýšenej miere dbať na zostatkovú vlhkosť v potere. Znamená to najmä jej dôkladné premeranie ešte predtým, ako nanesiete penetračnú vrstvu. Rovnako dbajte na to, aby bol povrch pred kladením dlažby dôkladne očistený.