Náradie pre obkladačov si vie zabezpečiť aj domáci kutil, ktorý chce vyskúšať lepenie obkladu. Viete, čo všetko patrí medzi 20 základných položiek náradia a pomôcok na obkladanie?
Profesionálny obkladač aj domáci kutil potrebuje na obkladanie v prvom rade šikovné ruky. Profík, samozrejme, zručnosť, skúsenosti a fortieľ, kutil najmä chuť na manuálnu prácu a v neposlednom rade aj náradie, vybavenie a pomôcky. Flexibilný majster položí dlažbu aj so základným náradím. Čo však v prípade, že ste iba domáci kutil? Ak obkladať a pokladať, tak s patričným náradím, vybavením, príslušenstvom a pomôckami.
Aký máme cieľ?
Kvalitne obložený keramický obklad a kvalitne položená keramická dlažba musia mať kľúčovú pohľadovú vlastnosť: podľa možnosti čo najdokonalejšiu rovinnosť, dlaždice nesmú „odskakovať”.
Rovinnosť obkladu a dlažby je vizitkou práce obkladača a dokážeme ju dosiahnuť ako kvalitnou prípravou podkladu, tak aj kvalitnou obkladačskou a pokladačskou prácou. Samozrejme, s kvalitným náradím, vybavením, pomôckami a potrebami na obkladanie. Nesmieme zabudnúť ani na dôsledné dodržanie pracovného postupu.
Čo všetko obkladač potrebuje
Potreby obkladačov sú rôzne, spoločné však majú potreby pre obkladačov. Okrem obkladu, lepidla, škárovacej hmoty a tmelov obkladači potrebujú aj náradie, pomôcky a vybavenie na obkladanie.
To, čo by obkladačovi nemalo chýbať, môžeme rozdeliť na viacero skupín, najlepšie podľa zamerania a účelu. Všetky potreby pre obkladačov by mali pomôcť uľahčiť prácu. Potreby, čiže náradie, pomôcky a vybavenie pre obkladačov nájdeme, samozrejme, v hobby aj profi verziách.
Základný zoznam náradia
- zubová stierka, zubové hladidlo či zubová kelňa – hrebeň na obkladanie
- slúži na „zubaté” nanesenie lepidla na dlaždicu aj podklad metódou floating & buttering
- obkladačské štiepacie kliešte – „papagájky”
- klasický a nenahraditeľný nástroj na štiepanie obkladačiek
- špachtle
- ideálne pomôcky na nanášanie škárovacej hmoty a tmelov
- uhlová brúska s diamantovým a brúsnym kotúčom
- v rukách majstra je to univerzálny nástroj na rezanie aj dobrusovanie hrán obkladu
- rezačka dlažby
- bez nej sa kutil pri obkladaní naozaj nezaobíde
- vodováha
- mala by byť „tretia presná ruka” každého obkladača
- pomôcky na presné zameranie kladačského plánu:
- uholníky
- meracie pásmo
- ceruza
- špagát
- vŕtačka so špirálovým miešacím nástavcom alebo miešadlo na lepidlo
- bez nich lepidlo nikdy nerozmiešate tak, ako treba
- nádoby na miešanie lepidla, škárovacej hmoty a vody na čistenie
- nikdy nemiešajte lepidlo aj škárovku v jednej nádobe
- špongia
- klasická pomôcka na dokonalé čistenie
- gumová stierka
- základné škárovacie náradie na nanášanie škárovacej hmoty
- ochranné pomôcky – pogumované pracovné rukavice, okuliare, rúško
- oceníte ich najmä pri rezaní
Aby bol zoznam kompletný, do výbavy profi obkladačov určite patria aj laserové a nivelačné prístroje, gumová palička/kladivo, hladidlá a náhradné dosky na hladidlá, prísavky, prísavné zdviháky, držiaky, transportný vozík. Patrí tam aj odpružený stôl na rezanie a lámanie, ideálne s postrannými držiakmi na rezanie veľkých formátov, vykružovacie korunky, škrabka, brúsny, vŕtací a frézovací materiál, nožnice na plastové lišty a vytláčacia pištoľ.
Náš tip
Profesionálne náradie nehľadajte v hobby marketoch, ale v špecializovaných predajniach. Ak ste kutil a budete obkladať asi tak raz za život, profesionálne náradie nemusíte kupovať a zbytočne si obkladanie kúpeľne predražovať. Profesionálne vybavenie, náradie a pomôcky na obkladanie si dokážete požičať v kvalitnej požičovni náradia.
Súpravy, kity a sety
Každý majster má vlastnú osvedčenú zostavu náradia na obkladanie. Jeden reže dlaždice okružnou elektrickou pílou na špeciálnom odpruženom stole alebo čomkoľvek, na čom mu rezanie vyhovuje, druhý klasickou ručnou rezačkou. Tretiemu stačí na rezanie a brúsenie hrán flexa s diamantovým a brúsnym kotúčom.
Niekto používa na „doraz” dlaždíc gumené kladivo, iný dlaň. Jeden majster kľačí pri obkladaní na polystyréne, ďalší na gélových nákolenníkoch a najlepšie na posuvnej podložke pod kolená. Niektorí obkladači používajú na manipuláciu s obkladom ruky, ďalší prísavky či držiaky.
Bežne dostupná základná hobby súprava pre obkladača na kladenie a škárovanie obkladačiek obsahuje 9 kusov náradia. Nájdete v nej viacúčelové hladidlo, kamenársky roh s hákom, lanko, krížiky na dlaždice alebo vyrovnávací systém, kliešte na rezanie a lámanie dlaždíc, pákovú rezačku na obklady, dve škrabky a špongiu. K setu treba prikúpiť hrebeň, vodováhu, náradie a nádoby na miešanie a môžete obkladať.
Základný set na čistenie obsahuje plastovú vaničku so žmýkacími valcami, madlom a separačnou mriežkou na umývanie po škárovaní. V nej je zvyčajne umývacia huba a hladidlo s gumovou penou alebo filcom. To je profi zostava. Kutilovi stačí vedro s vodou a špongia.
Leveling systém
Vyrovnávacie systémy patria medzi vybavenie uľahčujúce prácu pri obkladaní laikom aj profesionálom. Leveling systém značky LEVELYS vám pomôže bezpečne, rýchlo, nekomplikovane a šikovne položiť dlažbu aj obklady.
Výsledkom bude obklad alebo dlažba ako z rúk profesionála. Vyrovnávací systém na obklad a dlažbu sa skladá zo spôn, klinov, klieští a ďalších doplnkov, ktoré urýchľujú prácu:
- bez klasickej pomôcky na fixovanie presných rozmerov škár sa nezaobíde žiaden obkladač
- uľahčujú manipuláciu s obkladom
- nevyhnutná „zdravotná” pomôcka každého obkladača, dlaždiča či podlahára
- uľahčuje a urýchľuje presné vyrovnávanie podkladu
- zakladací profil pod obklad
- šikovná pomôcka na presné založenie a fixáciu prvého radu obkladu
Spotrebu komponentov vyrovnávacieho systému si viete jednoducho vypočítať. Počet klinov sa ráta podľa denne položenej metráže, pretože sú použiteľné opakovane.
Vedeli ste, že …
….. stavebná keramika, teda dlažby a obklady prišli do Európy z Orientu okolo 9. storočia nášho letopočtu? Napriek tomu, že názov keramika je z gréčtiny, v antickom Grécku používali najmä „kuchynskú”, teda úžitkovú a dekoratívnu keramiku. Stavebná keramika a vôbec technológie využívajúce tepelné spracovanie hliny majú pôvod na Blízkom východe. Zaujímavé by bolo vedieť, aké náradie a pomôcky používali starovekí blízkovýchodní majstri obkladači a pokladači.
Na čo si treba dať pozor
- ak sa chystáte investovať do náradia, nekupujte ho z druhej ruky, ale v špecializovanom obchode pre profesionálov
- platí to aj pre kvalitný vyrovnávací systém – vyhnite sa nákupu „zostatkov” spôn a klinov od niekoho, kto si zle vyrátal spotrebu a vyvarujte sa kombinovať komponenty viacerých systémov
- kompletný leveling systém nakupujte u jedného osvedčeného predajcu
- musíte počítať s tým, že kvalitnú rezačku na dlažbu a ďalšie profi náradie nekúpite v hobbymarkete
- ak si chcete náradie požičať, nepýtajte ich od suseda kutila jeho mašinky, ale hľadajte kvalitnú požičovňu profesionálneho náradia
- nehanbite sa poradiť – opäť ale nie u obecného „všemajstra”, ale u profesionálov
- za opýtanie zvyčajne nič nedáte a radšej sa pýtajte aj na zdanlivé banality. Odpovede od profíka vám môžu významne pomôcť.
Trúfnete si na to?
Nemusíte mať skúsenosti s obkladaním, aby ste zvládli obklad aj svojpomocne tak, aby ste sa za svoju prácu nemuseli hanbiť. Stačí vám čas, trpezlivosť, zručnosť a chuť na manuálnu prácu. Ak si trúfate obložiť kúpeľňu sami, smelo si lepenie obkladu skúste.
Kvalitné náradie pre obkladačov, pomôcky, vybavenie a príslušenstvo nájdete v špecializovaných obchodoch, ale aj v požičovniach náradia. K dispozícii sú aj osvedčené postupy, návody či video návody. Tak len smelo do toho a nech vám práca ide od ruky!