Nevhodný výber keramického obkladu a dlažby je častá chyba pri obkladaní a pokladaní. Túto chybu, žiaľ, neopakujú len laici pri svojpomocnom, kutilskom obkladaní. Občas – najmä v záujme čo najnižšej ceny pre zákazníka či investora – prižmúria oči aj profesionáli. Dôsledky nevhodného a nesprávneho výberu sa skôr či neskôr prejavia a sú zrelé na reklamáciu, opravu, v horších prípadoch na rekonštrukciu. Rôzne druhy a typy keramických obkladových prvkov majú rôzne vlastnosti a sú určené do rôznych prostredí. Pozrime sa na to, ako treba keramické obklady a dlažby vyberať.
Zásady a kritériá výberu
Odvtedy, čo sa keramika začala používať v stavebníctve, sa zásady a kritériá postupne vytvárali a „nabaľovali“. Pár tisícročný vývoj keramiky ako stavebného dokončovacieho materiálu priniesol, samozrejme, mnoho zmien, najmä technologických. Keramika je preto aj dnes stále jeden z najpoužívanejších materiálov.
Základné zásady a kritériá výberu určujú najmä úžitkové vlastnosti a parametre keramického materiálu. Tie sú dané normami, v únii viac-menej štandardizovanými. Druhou oblasťou vymedzujúcou výber je vhodnosť použitia v konkrétnych podmienkach. Okrem dizajnu treba vybrať aj primeraný druh keramiky, vhodný do špecifikovaného prostredia.
Vlastnosti a parametre keramických dlažieb a obkladov
- akostná trieda
- rozmery a ďalšie geometrické vlastnosti
- tvrdosť
- pevnosť v tlaku
- oteruvzdornosť
- hĺbková obrusnosť
- protišmykovosť
- nasiakavosť – mrazuvzdornosť
- čistiteľnosť
- tepelná vodivosť
- odolnosť voči mechanickému opotrebovaniu
- farebná tonalita – odtieň.
Všetky základné vlastnosti a parametre, vrátane množstva, dátumu a miesta výroby, má mať keramická dlažba či obklad uvedené na obale. Teda aspoň by mali mať. Nerátajte ale s tým, že výrobcovia na obaly tlačia odborné traktáty, v ktorých sa dočítate o tom, čo ktorá vlastnosť či parameter znamená z pohľadu vhodnosti použitia.
Náš tip
Ak nie ste profesionál a chcete sa vyhnúť chybnému výberu, skúste obkladové prvky vyberať „naživo“, v kamennej predajni a nie cez internet. Tam si pohodlne kúpte náradie a to, čo vám uľahčí prácu. Keramické obklady a dlažby potrebujete vidieť, ohmatať a dať si ich ukázať, predviesť. Rady živého, profesionálneho odborníka v kvalitnom obchode sú pre laika na nezaplatenie.
Výhody a nevýhody
Široké spektrum typov a druhov keramických obkladov je kľúčovou výhodou tohto materiálu. Môžeme si vybrať podľa určujúcich vlastností a parametrov ten správny obklad do konkrétneho prostredia a priestoru. Máme k dispozícii rôzne stupne nasiakavosti a z nej vyplývajúcej mrazuvzdornosti. Ale aj odolnosti, tvrdosti či umývateľnosti.
Základnými nevýhodami keramiky sú jej krehkosť, nižšia odolnosť voči padajúcim predmetom alebo menšia pevnosť v tlaku. Ale aj komplikované a obmedzené možnosti prípadnej rekonštrukcie. Keramické podlahy sú totiž lepené tak, aby vydržali toľko, čo stavebné konštrukcie. Teda navždy.
Správny výber netreba podceniť
Podľa expertov materiálové chyby „od výroby“ predstavujú ani nie 10 % všetkých chýb stavebnej keramiky. Viac než 90 % ide na vrub nedodržaniu technologických postupov pokládky či obkladania a aj nesprávnej voľbe materiálu. Nie je celkom jednoduché orientovať sa v pestrej ponuke stavebnej keramiky a nájsť ten správny materiál, vhodný do konkrétneho prostredia.
Výber by mal začať už v projektovej fáze podľa kritérií, určených priestorom, kam obklad a dlažba budú aplikované. Dodržanie zásad výberu keramického materiálu je jedným z prvých krokov, smerujúcich k očakávanému výsledku: funkčnej, odolnej, esteticky príťažlivej a dlhodobo trvácnej keramickej podlahe alebo obkladu.