„Postav dom, zasaď strom, sploď syna a oblož kúpeľňu…“ takto nejako by mohla vyzerať komplexná chlapská životná rada. Nepoužiteľná však pre tých, ktorí ani napriek snahe nepribijú klinček bez strát. Keď si netrúfate obložiť kúpeľňu vlastnoručne, zverte to do rúk majstrov obkladačov. Ak ste manuálne zruční, máte chuť skúsiť niečo nové a nebojíte sa ručnej roboty, čítajte. Toto je ultimatívna sumarizácia všetkého, čo je potrebné na obkladanie kúpeľne svojpomocne.
Čo potrebujeme
Materiál
Náradie
Každý majster obkladač má vlastnú, rokmi praxe osvedčenú, sadu náradia. Ak ste začiatočník, budete určite potrebovať:
- zubovú stierku
- ceruzku, vodováhu, meracie pásmo
- nádobu na lepidlo a miešací nástroj
- gumené kladivo
- stierku na škárovanie
- nádobu na škárovaciu hmotu
- rezačku na obklad
- obkladačské krížiky a kliny
- podložku pod kolená
- špongiu
- ochranné pomôcky – pogumované rukavice, okuliare, rúško.
Ak k náradiu pridáte aj náš vyrovnávací systém, budete obkladať s radosťou.
Náš tip:
Lepšie raz vidieť ako dva razy počuť a tri razy čítať. Pred svojpomocným obkladaním si pozrite naživo, ako pracuje majster. Buď u suseda, alebo na internete.
Manuál, ako na to
Ako sme už spomínali, na obkladanie je potrebná prax, fortieľ. Ak si ale trúfate, dáte to aj vlastnoručne. Musíte však vedieť, ako na to a osvedčených postupov a rád sa aj držať. Obkladanie má prípravnú a realizačnú fázu, každá má svoje postupné kroky.
Sumarizácia
- zmerajte plochu stien, ktoré chcete obložiť
- vypočítajte množstvo obkladu
- kúpte obklad s rezervou +10 %
- ak rekonštruujete, odstráňte najprv staré obklady
- vyrovnajte, vyčistite a penetrujte podklad
- opäť rozmerajte plochy, ktoré chcete obložiť
- vytvorte si obkladací plán
- rozmerajte plochy, ktoré chcete obložiť aj keď máte kladačský plán
- ešte raz dôkladne rozmerajte plochy, ktoré chcete obložiť
- obkladajte zdola nahor
- po zaschnutí lepidla vyplňte škáry
- nečistoty na obklade vyčistite
- očistite pracovné nástroje.
Výška obkladov v kúpeľni
„Ako vysoko?“ – pomerne častá otázka laikov má jednoduchú odpoveď: „Minimálne do výšky hydroizolácie!“ Tá je určená normami, podľa toho, akú stenu v kúpeľni obkladáte. Obkladom sprchovacieho kúta a steny nad vaňou sa ešte povenujeme podrobnejšie. Vždy je kľúčové najmä to, ako položíte základný, spodný rad obkladu, teda ako celý obklad založíte.
Ak začnete od podlahy, nepotrebujete žiaden oporný prvok prvého radu obkladu. Ak sa rozhodnete obklad založiť vyššie, potrebujete zakladací profil, ktorý vám pomôže presne a bez posunu obložiť základný rad.
Horná výška obkladu stien kúpeľne mimo sprchovacieho kúta a mimo stien nad vaňou a okolo nej je individuálna. Bežná je 2 metre – “lícuje” výšku hydroizolácie, ale proti gustu žiaden dišputát. Hranicou môže byť napríklad výška vypínača pri dverách alebo výška zárubne dverí.
Ukončenie obkladu v kúpeľni
Pri obkladaní je teda kľúčový kvalitný začiatok – založenie obkladu, na ktorom sa dá precízne stavať a pokračovať až do vyvrcholenia – ukončenia obkladu. To nie je detail, ktorý sa rieši až pri obkladaní posledného radu, treba to mať premyslené vopred. Obklad sa dá ukončiť rôznymi spôsobmi. Pre laikov je najjednoduchším riešením montáž ukončovacej lišty či dekoratívneho profilu.
Okrem základného obkladačského pravidla „zdola nahor“ platí aj „od stredu ku kútom“, aby boli pohľadové plochy vizuálne čo najdokonalejšie. Kúty zvyčajne ukončujeme „nie na celú“ obkladačku, pri okrajoch stien by nemali byť kachličky zrezané. Pokiaľ je to možné – treba na to obkladačský plán – obklad by mal ideálne začínať dole aj hore celou kachličkou. Ak to možné nie je, platí pravidlo „celá hore“.
Obkladanie okien a dverí
Obklad okolo okna a dverí treba tiež efektívne, ale najmä efektne ukončiť. Pri obkladaní okna pracujeme s rohmi, pri obkladaní dverí prakticky len ukončujeme obklad steny. Opäť sú „prvou pomocou“ lišty, zrezávanie a lícovanie obkladačiek okolo dverí a okien je už totiž náročnejšia disciplína. Elegantným riešením pri obkladaní dverí je zapustenie ukončenia obkladu pod zárubňu.
Pri obkladaní vonkajších rohov – teda spojov stien a vnútorných rohov – kútov existuje pár osvedčených spôsobov a pravidiel:
- štandardom ukončenia vonkajších rohov sú jolly hrany okrajových dlaždíc, zrezané alebo podbrúsené na 45 °
- priloženie takto zrezaných dlaždíc k sebe vytvorí dokonalý pravouhlý roh
- pri prebrúsení „na fazetu“ sú ostré hrany ešte prebrúsené – ale len v prípade, že materiál má po reze a prebrúsení rovnakú farbu
- dlaždice sa nesmú hranami v rohových spojoch dotýkať
- do zvislých kútov a vodorovných pravouhlých spojov aplikujte flexibilnú epoxidovú škárovačku alebo sanitárny silikón
- ak obkladá majster, má okrem jolly a fazetových hrán k dispozícii vybrúsenie do obla, natupo, do negatívnej škáry alebo technickej šošovky – nie však na keramických glazovaných obkladoch
Čo s vaňou?
Pokiaľ nemáte barokovú vaňu na nožičkách postavenú uprostred kúpeľne, ale klasiku „prilepenú“ na stenu, treba samozrejme obložiť aj stenu nad vaňou, okolo vane a ak chcete, tak aj vaňu samotnú. Vaňu s oblinami najlepšie obložíte mozaikou, trendovú „hranatú“ ideálne rovnakým obkladom, ktorý dáte na steny.
Povinným krokom prípravnej fázy je po penetrácii hydroizolácia podkladu, teda stien nad vaňou a okolo nej, ktoré budete obkladať – do výšky a šírky 30 cm, ak sa vo vani budete len kúpať. Ak sa plánujete vo vani aj sprchovať postojačky, normou daná výška hydroizolácie a aj obkladu je 200 cm. Nezabudnite na flexibilné vyplnenie spojovacích škár silikónom.
Obklad sprchového kúta
Pokiaľ sa rozhodnete nie pre hotový sprchový kút typu „kúp a namontuj“, ale murovaný, treba ho tiež obložiť. Postup je prakticky rovnaký ako pri obkladaní kúpeľňových stien, kútov a rohov, nevyhnutná je hydroizolácia ako 2. krok po penetrácii. Kachličky sú síce vodeodolné a nevadí im striekajúca a stekajúca voda, horšie je to už so škárami.
Ak nepoužijete epoxidovú škárovaciu hmotu určenú na plochy vysoko zaťažené vodou (sprchové kúty, bazény, vonkajšie schodiská a pod.), a ak nemáte podklad hydroizolovaný, obklad začne časom „pracovať“ a bude zrelý na rekonštrukciu. Štandardná výška hydroizolácie a obkladu steny nad vaničkou sprchovacieho kúta je 200 cm. Ak chcete vydláždiť aj dno vaničky, použite protišmykové dlaždice a nezabudnite na odtokový spád.
Vedeli ste,…
…že drvivá väčšina chýb pri obkladaní vyplýva z neznalosti alebo ignorovania správnych pracovných postupov? Zhodujú sa na tom experti v odbornej literatúre aj majstri v každodennej praxi
Na čo si dajte pozor
Zrejme najdôležitejšou vlastnosťou majstrov obkladačov je precíznosť. Postup obkladania sa nedá obísť, skrátiť, je potrebné ho do bodky dodržať. To vám povie každý fachman. Sfušovať sa dá, samozrejme, aj obklad. Najmä ignorovaním alebo obchádzaním „povinných krokov“ manuálu obkladania.
Pár praktických rád pre začiatočníkov
- merajte dôsledne a pri kúpe obkladu rátajte s rezervou
- štandardná rezerva je +10 % nameranej plochy, „začiatočnícka rezerva“ je +15 %
- na rezerve nešetrite, ak vám kachličky zostanú, uvítate ich pri prípadnej oprave
- kvalita prípravy podkladu ovplyvňuje kvalitu a životnosť obkladu
- dodržiavajte pracovné postupy
- držte sa aj pokynov výrobcov lepidla aj škárovacej hmoty
- ak nemáte otestované množstvá a rýchlosť, nikdy nemiešajte naraz zbytočne veľa lepidla a škárovačky
- postupujte systematicky
- pracujte presne a precízne
- ak nalepíte prvý rad nakrivo, bude krivé všetko
- pre lepšie priľnutie poklepte obkladačku gumeným kladivom
- pred škárovaním odstráňte zo škár zbytky lepidla,
- ak chcete po obložení do dlaždíc vŕtať otvory, nacvičte si to na zlomenej dlaždici.
Dá sa to aj svojpomocne
Ak si trúfate, nech sa páči. Kúpeľňu určite dokážete obložiť svojpomocne a je len na vás, s akým výsledkom. Pretože aj pri obkladaní platí: kto neskúsil, nevie a nemal by mudrovať, aké je to ľahké. Ak ste videli, ako obkladá majster obkladač, je to radosť pozerať. Skôr, ako sa do obkladania pustíte, obrňte sa trpezlivosťou. Od prvého kroku dodržiavajte pracovný postup, buďte presný a precízny. Vaša kúpeľňa si to zaslúži.